O nas
Stowarzyszenie Krakowskie Centrum Mediacji zostało wpisane do ewidencji stowarzyszeń zwykłych we wrześniu 2023 r., i jest projektem rzeczników mediacji, dialogu i pozasądowych tj. ugodowych sposobów rozwiązywania konfliktów. Jesteśmy doświadczonymi profesjonalistami z różnych dziedzin, takich jak prawo, psychologia czy nauki społeczne. Nasza organizacja skupia osoby, które nie tylko wierzą, że mediacja ma moc, lecz także posiadają kwalifikacje i bogate doświadczenie w dziedzinach istotnych dla mediowania.
Wizja
Wizją Stowarzyszenia Krakowskie Centrum Mediacji jest społeczeństwo, w którym sądy nie są pierwszym miejscem, w którym ludzie rozpoczynają proces rozwiązywania sporów. Sądy powinny być miejscem, gdzie spory kończą się, po uprzednim rozważeniu i wypróbowaniu mediacji.
Misja
Misją Stowarzyszenia Krakowskie Centrum Mediacji jest działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania wiedzy o mediacji. Zajmujemy się edukacją i promocją mediacji oraz kultury dialogu, porozumienia i pokojowego rozwiązywania konfliktów. Wspieramy inicjatywy edukacyjne oraz propagujące alternatywne metody rozwiązywania sporów. W tym celu prowadzimy działalność szkoleniową, doradczą i informacyjną. Organizujemy imprezy tematyczne.
Jak działamy
Edukacja i promocja – organizujemy i uczestniczymy w szkoleniach, warsztatach, konferencjach, spotkaniach edukacyjno – informacyjnych, kołach dyskusyjnych na temat mediacji i alternatywnych form rozwiązywania konfliktów.
Współpraca i partnerstwo – budujemy i utrzymujemy relacje z instytucjami publicznymi, organizacjami pozarządowymi i sektorem prywatnym w celu promowania mediacji i dialogu.
Dostępność i różnorodność – dbamy, aby usługi mediacyjne były dostępne dla różnych grup społecznych, kulturowych i ekonomicznych, angażując się m.in. w działalność pro publico bono, organizując bezpłatne dyżury mediacyjne dla mieszkańców Krakowa.
Innowacja i doskonalenie – mamy nowoczesne podejście do mediacji. Mediujemy online, prowadzimy telefoniczne porady mediacyjne, prowadzimy media społecznościowe. Korzystamy z mentoringu do kreacji wizji stowarzyszenia.
Szacunek
Niezależnie od poglądów, przekonań czy kultury zostaniesz potraktowany z szacunkiem dla Ciebie i Twojej sprawy. Dbamy o to by każdy miał prawo do wypowiedzenia się i był wysłuchany.
Empatia
Możesz liczyć na zrozumienie Twojego punktu widzenia. Rozumiemy, ze w procesie mediacji każdy może różnie reagować, to my jesteśmy od tego by łagodzić atmosferę. Więc nie miej obaw – zapanujemy nad sytuacją i nastrojem najbardziej emocjonalnych osób.
Dyskrecja
Przebieg mediacji jak i jej rezultaty objęte są tajemnicą. Co do zasady, zarówno strony, jak i mediator nie mogą ujawniać – nawet przed sądem – informacji powziętych w toku mediacji.
Olga Banaś
Socjolożka, specjalistka ds. społecznych, stały mediator sądowy. Pomysł na wykonywanie zawodu mediatorki pojawił się, gdy sama byłam stroną mediacji. Wyznaję zasadę, że każdy najlepiej zna swoją sytuację i wie, co jest dla niego dobre. Moim celem jest pomóc stronom usłyszeć się i znaleźć płaszczyznę porozumienia. Prywatnie mama bliźniaków. Zaangażowana społecznie i charytatywnie.
Łukasz Kaczmarczyk
Psycholog oraz stały mediator sądowy. Pracuję w prywatnym gabinecie psychologiczno-mediacyjnym. W swojej codziennej praktyce konsultuje pacjentów indywidualnych i pary, oferując im wsparcie terapeutyczne w trudnościach związanych ze zdrowiem psychicznym, problemach w relacjach i kryzysach życiowych. Prywatnie entuzjasta gier planszowych i praktyk stoicyzmu.
Andżelika Karcz
Prawnik w jednej z krakowskich kancelarii prawnych oraz stały mediator sądowy. Zajmuję się obsługą prawną podmiotów gospodarczych i klientów indywidualnych oraz prowadzeniem negocjacji. Jestem autorką i współautorką publikacji naukowych z zakresu prawa pracy. Osobiście doświadczyłam mocy dialogu, będąc jedną z 32 stron mediacji sąsiedzkich, zakończonych ugodą.