Przejdź do treści

Mediacje co-parentingowe

Mediacje co-parentingowe to forma mediacji rodzinnych skierowana do osób po rozwodzie, partnerów po rozstaniu lub osób, które nie były w związku formalnym lub nieformalnym, ale mają wspólnie dzieci, za których wychowanie i dobrostan, jako rodzice chcą odpowiadać.

Dzielenie rodzicielstwa z osobą, z którą nie jest się w związku jest sytuacją nieraz trudną i mogącą stanowić źródło stresu i konfliktów. Zmieniające się potrzeby dorastających dzieci wymagają częstych negocjacji w kwestiach takich jak edukacja, wakacje, koszty utrzymania, leczenie czy zajęcia dodatkowe. Ustalony np. w trakcie rozwodu plan rodzicielski czy alimenty będą wymagać zmian wraz z upływem czasu i dynamiką potrzeb dziecka. 

Nie należy zapominać, że zmienia się także sytuacja rodziców jak np. zmiana pracy, potrzeby edukacyjne, kwestie zdrowotne, co rodzi potrzebę reorganizacji przyjętych wcześniej ustaleń. Często założenie nowej rodziny, pojawienie się nowej partnerki, nowego partnera, nowych dzieci wymaga adaptacji współ -rodziców do ich nowej sytuacji rodzinnej z uwzględnieniem potrzeb ich dzieci z wcześniejszego związku.

Porozumienie rodzicielskie, a związek nieformalny

Byli partnerzy mierzą się z tymi samymi problemami i wyzwaniami co byli małżonkowie. Kwestie alimentów, ustanowienie opieki nad dziećmi mogą zostać wypracowane w procesie mediacji w postaci ugody. Ugoda zatwierdzona przez sąd ma moc wyroku sądowego. Dlatego zachęcamy do spotkania z nami w celu tworzenia planów rodzicielskich czy prowadzenia negocjacji na temat wysokości alimentów.  

Mediacje co-parentingowe oferowane przez nasze Stowarzyszenie mają na celu wesprzeć rodziców w skutecznym i odpowiedzialnym współrodzicielstwie. Pomagamy wypracować odpowiedni dla potrzeb dziecka i rodziców plan wychowawczy, zachęcając do jego renegocjacji np. w nowym roku szkolnym czy przy ważnych życiowych zmianach mających wpływ na wcześniejsze ustalenia. Cel, do którego zmierzamy z naszymi klientami to przejście od co-parentingu opartego na konflikcie i rywalizacji do co-parentingu opartego na porozumieniu i współpracy.

Konsultacje

Konsultacja co-parentingowa poprzedza mediacje współ-rodzicielskie. Ma ona na celu sformułowanie kwestii, tematów spornych, konfliktowych i trudnych, z którymi zmagają się rodzice i w związku, z którymi potrzebują profesjonalnej pomocy specjalisty. Ich celem jest ustalenie jakie tematy rodzice chcą poddać mediacji oraz ustalić z mediatorem na wspólnym lub osobnym spotkaniu jakie są ich potrzeby i ich perspektywa na kwestie potrzeb ich wspólnych dzieci. Celem konsultacji jest również ustalenie z rodzicami zasad i reguł przyszłej mediacji co-parentingowej.

Kwestie sporne będące najczęściej tematem mediacji współrodzicielskiej to plan rodzicielski, alimenty, relacje z nowymi małżonkami, partnerkami, relacje z dziadkami, koszty i wydatki związane z dziećmi nie objęte alimentami np. płatne zabiegi medyczne, planowanie wakacji, zmiany w opiece nad dziećmi, styl i sposób porozumiewania się między rodzicami.